Zdeformowane mapy świata

Dziś dowiedziałem się, że mapy świata których używałem są przekłamane (EDYCJA: jeśli chodzi o powierzchnię – zapraszam do przeczytania komentarza napisanego przez użytkownika laik, dziękuję za zwrócenie uwagi). Jest to spowodowane tym, że ktoś nieumiejętnie przełożył prawie kulisty kształt Ziemi na płaską mapę. Oczywiście nie traktuję tego jako wielkie kłamstwo wszech czasów, ale troszkę mną to ruszyło. Kto jeszcze nie wie, może zaciekawić. A kto wie, czemu mi tego wcześniej nie powiedział? :)

Poniżej świeżutki wycinek mapy od Google:

mapa

na którym widać, że Afryka jest niemalże tych samych rozmiarów co Grenlandia. Być może niektórych zaciekawi, że Grenlandia ma niewiele ponad 2 miliony kilometrów kwadratowych powierzchni, a Afryka ponad 30 milionów kilometrów kwadratowych, czyli prawie 15 razy więcej. To niestety tyczy się niedotrzymania proporcji całej mapy (i przy okazji wszystkich z których korzystałem).

Kto by się spodziewał, że do dziś korzysta się z map, które zostały zaproponowane przez Gerarda Merkatora w 1569. Oczywiście był to czas Europeizacji świata, więc mapa pokazująca nienaturalnie dużą Europę w samym środku musiała stać się oficjalną. Cała historyjka tutaj[EN]. Pytanie brzmi, czemu używamy jej do tej pory?

Niemiecki kartograf Arno Peters przedstawił swoją wersję mapy, która zachowuje powierzchniowe proporcje:

Peters-Projection-Map

Prawda że wygląda zgoła inaczej?

Dla porównania takie dysproporcje są pomiędzy mapami używanymi od ponad 400 lat, a tą zaproponowaną przez Petersa:

peters-projection-comparison-world-map

Jeżeli kogoś zaciekawiłem, zapraszam do zgłębiania tematu.

Prelekcja Arno Petersa z 1974r w Berlinie [EN].

Źródła

4 Komentarze

  • Mapa nigdy nie była i nie będzie odwzorowana wiernie. To wynika z tego, że powierzchni kuli nie da się idealnie przenieść na powierzchnię płaską. Odwzorowania kartograficzne posiadają 3 cechy: są wiernopowierzchniowe, wiernoodległościowe lub wiernokątne. Nigdy mapa nie będzie posiadała równocześnie trzech cech, zawsze któraś z tych cech będzie dominująca. Wcale nie znaczy, że mapa zaproponowana przez Arno Petersa jest lepsza niż Merkatora z 1569 r. Po prostu bardziej uwidacznia jedną z cech. Odwzorowanie Merkatora jest za to wiernokątne, co ma istotne znaczenie np. dla nawigacji. Mapa Petersa jest wiernopowierzchniowa ale pod pozostałymi względami jest po prostu nie do przyjęcia…Pozdrawiam

  • A co z zdjęciami z satelity. Afryka wygląda tak samo ja na mapie Merkatora. Powinna przypominac mape Petersa???

    • Nie ma zdjęć z satelity, bo satelity nie istnieją, a ziemia jest płaska.

  • Oczywiście ,że my nic nie wiemy. Ziemia może być płaska a satelit nie ma tylko Kto jest gotowy z mas przyjąc czy nawet rozważyć taką opcje. Ja to przyjmuje i i dla tego pytam o Afryke. Mało tego szkolny globus. Chyba na globusie można by szarym masą pokazać “faktyczny” wierny kształt kontynentów a tu znowu mapa z 15 wieku. Maja nas za idiotów? Hihi.

Dodaj komentarz